قسمت ۵: نصب و بروز رسانی قالب و افزونه وردپرس

آموزش نصب و بروز رسانی  قالب و افزونه وردپرس

در این مطلب اموزش نصب و آپدیت قالب و افزونه وردپرس را یاد خواهید گرفت.

راه اول: نصب از طریق خود وردپرس:

برای نصب قالب وردپرس از طریق پنل پیشخوان کاربری وردپرس ابتدا به مسیر نمایش > پوسته ها بروید و دکمه افزودن پوسته تازه را فشار دهید و سپس دکمه بارگزاری پوسته را بزنید. حالا کافی است تا با زدن دکمه Browse ، فایل قالب را انتخاب و نصب کنید. پس از چند لحظه قالب نصب شده و پیامی مبتنی بر نصب قالب ظاهر می شود که در این مرحله با زدن دکمه فعال کردن پوسته ، قالب وردپرس جدید شما فعال  خواهد شد.

نکته: ممکن است در این روش در حین کار از شما مشخصات Ftp خواسته شود که کافی است مشخصات Ftp هاست خود را به آن داده  تا  روند نصب ادامه پیدا کند.

راه دوم: نصب از طریق هاست:

در این روش کافی است برای نصب قالب وردپرس خود به درون هاست در جایی که وردپرس را نصب کرده اید بروید و فایل فشرده قالب را در پوشه wp-content  داخل پوشه themes آپلود نمایید و سپس آن را در همان جا اکسترکت کنید. پوشه themes محلی است که  قالب های وردپرس شما در آن قرار می گیرد.حالا کافی است به پیشخوان وردپرس>  نمایش>  پوسته ها  بروید و قالب جدید خود را با زدن دکمه فعال کردن، فعال کنید.

روش آپدیت قالب وردپرس:

برای بروز رسانی قالب وردپرس باید از طریق هاست اقدام کنید. کافی است به هاست خود و سپس پوشه themes بروید و نسخه قبلی قالب را حذف کنید  سپس نسخه جدید را در آنجا آپلود و اکسترکت نمایید.باید دقت کنید  نام پوشه نسخه قدیم و جدید قالب باید یکسان باشد.

سوالی که پیش می آید این است که آیا با آپدیت قالب تغییراتی که در سایت اعمال شده از بین نمی رود یا آیا سایت من به هم نمی ریزد؟ جواب این است که خیر. تنظیمات و مطالب و محتوای شما بدون تغییر باقی میماند.

روش نصب افزونه وردپرس:

راه اول: نصب به صورت مستقیم از مخزن وردپرس:

مخزن وردپرس سایت http://wordpress.org میباشد. وردپرس این اجازه را به شما میدهد تا با یک کلیک افزونه مورد نظر خود را نصب کنید. در این روش کافی است به مسیر پیشخوان وردپرس> افزونه ها> افزودن بروید و افزونه مورد نظر خود را جستجو نمایید. مثلا اگر به دنبال افزونه ای برای سئوی سایت هستید کلمه seo را جستجو کنید و یا اسم کامل افزونه مورد نظر را جستجو کنید. با این کار افزونه های مرتبط با جستجوی شما لیست می شوند که برای نصب هر کدام کافی است روی دکمه نصب مربوط به آن کلیک کنید تا نصب شود.

نکته:  ممکن است در این روش در حین کار از شما مشخصات Ftp خواسته شود که کافی است مشخصات Ftp هاست خود را به ان بدهید تا  روند نصب ادامه پیدا کند.

راه دوم: نصب افزونه از طریق وردپرس به صورت غیرمستقیم:

در این حالت شما افزونه ای را در کامپیوتر خود دارید و میخواهید از طریق وردپرس نصب کنید. برای نصب کافی است است به مسیرپیشخوان وردپرس> افزونه ها> افزودن بروید و سپس روی بارگزاری کلیک کنید و افزونه را از کامپیوتر خود انتخاب و نصب نمایید.

نکته:  در این حالت هم ممکن است در این روش در حین کار از شما مشخصات Ftp خواسته شود که کافی است مشخصات Ftp هاست خود را  به ان بدهید تا روند نصب ادامه پیدا کند.

راه سوم: نصب افزونه از طریق هاست:

در این روش کافی است به هاست خود و سپس پوشه  wp-content   داخل پوشه plugins بروید و فایل افزونه خود را داخل این پوشه آپلود و سپس اکسترکت کنید. پوشه plugins محل قرارگیری افزونه های شما خواهد بود.حالا به پیشخوان وردپرس > افزونه های نصب شده بروید و افزونه ی خود را فعال کنید.

روش بروز رسانی  افزونه وردپرس:

راه اول:  برای افزونه های رایگان موجود در مخزن وردپرس:

برای افزونه های رایگانی که از مخزن وردپرس دانلود و نصب کرده اید، در صورتی که آپدیت جدید برای افزونه بیاید، هشدار آپدیت آن در بخش افزونه های نصب شده در پنل وردپرس شما خواهد آمد. برای آپدیت کافی است روی دکمه به روز رسانی خودکار مربوط به افزونه  کلیک کنید تا نسخه جدید جایگزین شود و افزونه آپدیت گردد.

نکته: ممکن است در این روش در حین کار از شما مشخصات Ftp خواسته شود که کافی است مشخصات Ftp هاست خود را به ان بدهید تا روند نصب ادامه پیدا کند.

راه دوم: برای افزونه های غیر رایگان:

برای آپدیت افزونه های غیر رایگانی که در مخزن وردپرس نیستند باید به هاست خود در پوشه plugins بروید و فولدر قبلی افزونه را پاک  کنید و نسخه جدید را در آنجا آپلود و سپس اکسترکت نمایید.

نکته. برای آپدیت افزونه های رایگان وردپرس نیز میتوان نسخه جدید را از مخزن وردپرس دانلود کرده و سپس مانند توضیح بالا در هاست  با نسخه قبلی جایگزین کنید.

در پاسخ به اینکه  آیا با آپدیت افزونه تنظیمات آن از بین نمیرود باید گفت که  خیر. تنظیمات آن باقی خواهد ماند.

امیدواریم استفاده لازم از این اموزش را برده باشید