قسمت ۳: نصب وردپرس در سیستم سی پنل

آموزش نصب وردپرس در سیستم  سی پنل

 در آموزش پیش رو شما نصب وردپرس در سی پنل را فراخواهید گرفت. اول از همه  برای راه اندازی وردپرس شما به یک هاست و دامنه نیاز دارید. شرکت های مختلفی برای فروش هاست وجود دارند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هاستی که میخرید هاست لینوکس باشد. ( هاست ویندوز برای وردپرس مناسب نیست.) در این نوشته، آموزش نصب وردپرس در هاست های لینوکسی که به کنترل پنل سی پنل مجهز هستند ارائه می شود.

قبل از هر چیز آخرین نسخه وردپرس فارسی را از سایت پشتیبان رسمی وردپرس فارسی به آدرس wp-persian.com دانلود کنید.همچنین میتوانید وردپرس اصلی (انگلیسی) را از سایت اصلی وردپرس به ادرس  http://worpress.org دانلود و نصب کنید و سپس با افزونه فارسی ساز وردپرس، وردپرس خود را فارسی نمایید.

حال وارد کنترل پنل سی پنل خود شوید. ورود به سی پنل از ادرس http://yoursite.com:2082 یا http://yoursite.com/cpanel  امکان پذیر است.ابتدا باید فایل های وردپرس را روی هاست آپلود کنید. برای این منظور در قسمت Files روی گزینه File manager کلیک کنید تا به بخش مدیریت فایل ها بروید.

در این قسمت ( داخل پوشه public_html یا )  www  بر روی گزینه upload که در نوار بالایی قرار دارد کلیک نمایید.

در صفحه ای که باز می شود بر روی گزینه Browse کلیک کنید و فایل فشرده ی وردپرس که در ابتدا دانلود کردید را انتخاب کنید ( با پسوند zip یا  gz.tar ) پس از انتخاب، فرایند آپلود به صورت خودکار آغاز می شود. تا پایان آپلود شدن فایل منتظر شوید. پس از اتمام آپلود پیغام زیر برای شما نشان داده خواهد شد.

در وسط صفحه روی گزینه Back کلیک کنید تا به فایل منیجر خود برگردید. وردپرس شما آپلود شده و در فایل منیجر قابل مشاهده می باشد. اگر فایل اپلود شده را مشاهده نمی کنید یکبار گزینه Reload رو بزنید تا مشاهده شود. حالا روی فایل فشرده راست کلیک کنید و گزینه Extract را انتخاب نمایید.

در پنجره باز شده Extarct Now را بزنید تا فایل از حالت فشرده خارج شود و فولدر wordpress در هاست شما نمایان شود. حالا می توانید فایل فشرده وردپرس را حذف نمایید.

تذکر:اگر در همین حالت، ادامه روند نصب وردپرس را طی کنید، سایت شما با آدرس http://yoursite.com/wordpress  در دسترس خواهد بود. برای حذف wordpress از انتهای آدرس باید فایل های وردپرس از پوشه wordpress به یک پوشه قبل تر، یعنی public_html منتقل شود. برای انجام این کار وارد پوشه  wordpress  بشوید و تمام فایل های موجود در آن را انتخاب کنید ( shift+click ) و سپس روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه Move را بزنید و از پنجره ای که باز می شود در قسمت آدرس، wordpress  را پاک کرده و روی گزینه  Move Files  کلیک کنید. با این کار فایل های وردپرس شما به ریشه یا  root  منتقل خواهند شد.

مرحه بعد ساخت دیتابیس است. برای ساخت دیتابیس در کنترل پنل CPanel از قسمت Databases روی گزینه  Mysql Databases  کلیک کنید.

از قسمت Create new Database یک نام برای دیتابیس خود انتخاب کنید و روی دکمه Create Database کلیک کنید تا دیتابیس ساخته شود.

پس از ثبت دوباره به قسمت Mysql Databases باز گردید. حالا باید یک نام کاربری و رمز عبور درست کنید تا به دیتابیس متصل شود. برای ساخت نام کاربری، همانند شکل زیر در قسمت username و password نام کاربری و رمز عبور دلخواهتان را بنویسید و سپس روی دکمه Create User کلیک کنید. (حتماً اطلاعات را برای خودتان روی کاغذ یادداشت کنید)

پس از ثبت دوباره به قسمت دیتابیس باز گردید. حالا باید نام کاربری را به دیتابیس متصل کنید. از قسمت Add User To Database  نام دیتابیس و نام کاربری که برای وردپرس خود در نظر گرفتید را انتخاب و بر روی دکمه Add کلیک نمایید.

در پنجره ای که باز میشود تیک گزینه ALL PRIVILEGES را بزنید تا همه گزینه های زیرین انتخاب شوند و بعد دکمه  Make Changes  را فشار دهید.

حالا به فایل منیجر برگردید. یعنی همان جایی که فایل های وردپرس را آپلود کرده بودید. روی فایل wp-config-sample.php  کلیک راست کنید و گزینه rename را بزنید و این فایل را به wp-config.php تغییر نام بدید. سپس دوباره روی فایل wp-config.php راست کلیک کرده و اینبار گزینه Edit را بزنید. در پنجره ای که باز می شود باید نام دیتابیس و نام کاربری و رمز عبوری که قبلا ایجاد کرده بودید در مکان های مشخص شده  زیر وارد کنید.

پس از وارد کردن اطلاعات فایل را ذخیره کنید. تقریبا کار به اتمام رسیده است.حال آدرس سایت خود را در مرورگر باز کنید. مثلا   http://yoursite.com

نکته: اگر وردپرس را در فولدری غیر از public_html آپلود کرده اید، نام پوشه را بعد از آدرس سایت قرار بدید. مثلا: http://yoursite.com/wordpress  . پس از باز کردن آدرس سایت با پنجره زیر روبه رو می شوید:

اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید و دکمه راه اندازی وردپرس را بزنید. پس از فشردن دکمه، در صورتی که کار را درست انجام داده باشید پیغام اتمام نصب وردپرس به شکل زیر ظاهر می شود:

اکنون سایت  وردپرس شما آماده استفاده شده است. ضمناً  آدرس صفحه ورود وردپرس هم  به صورت   http://yoursite.com/wp-login.php می باشد.

امید است این مطلب برای شما مفید بوده باشد.